Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

CO kryt – ul. Bajzová, Bratislava

V jednej z bratislavských podzemných garáží neďaleko štadióna Ondreja Nepelu sa nachádza asi najväčších z krytov civilnej ochrany určených pre bežných ľudí. Tento kryt je vo veľmi dobrom stave. Majitelia a prevádzkovatelia ho neustále udržujú v stave pohotovosti a pripravenosti na krízové situácie. V mierových časoch slúži tento ako obyčajná podzemná garáž a jediné čo naznačuje, že ide o niečo viac, je dvojica mohutných vzduchotesných dverí, cez ktoré denno denne prechádzajú osobné automobily. Nám sa podarilo do tohto krytu nahliadnuť vďaka natáčaniu krátkej televíznej reportáže, na ktorej sme spolupracovali.

Trochu k vybaveniu krytu. Samotné parkovacie boxy sú vlastne miesta, kam by sa v prípade ohrozenia rozložili lavice pre ľudí. Tento priestor je dosť veľký, pretože kapacita tejto časti úkrytu, ktorá je vzduchotesne uzavretá, je 1800 ľudí. Vo zvyšnej časti garáže, teda mimo chránenej časti, je miesto pre ďalších 1200 ľudí. O to, aby v kryte všetko elektrické fungovalo sa môže v prípade potreby  postarať dieselagregát  – 6-valcový dieselový motor o výkone 138 kW pri 750 otáčkach za minútu. Tento dva a pol tonový drobček má k dispozícií nádrže na naftu o celkovej veľkosti 4400 litrov. Pri maximálnej záťaži a priemernej spotrebe nafty 35 litrov za hodinu by takto mohol dodávať elektrický prúd viac ako 5 dní nepretržite. O dostatok vody v kryte sa stará  vlastná studňa s elektrickým aj ručným čerpadlom a zásobáreň vody, ktorú tvorí 6 nádrží, každá o objeme 2500 litrov vody. Dýchateľný vzduch zase dodávajú dve vzduchové čerpadlá a rozsiahly systém nasávania a filtrácie vzduchu. V kryte sa nachádza aj dostatočné množstvo záchodov, dokonca oddelená mužská a ženská časť. Záchody sú síce moderné, ale sú to tzv. suché záchody. Pod nimi sa nachádza žumpa, z ktorej sa odpad odčerpáva prenosným kalovým čerpadlom do kanalizácie. Do krytu vedie niekoľko vchodov, ktoré sa nachádzajú medzi panelákmi. Impozantne vyzerajú aj nasávacie potrubia na stene jedného z domov.

Ako to v tomto objekte vyzerá si môžete pozrieť tu:

Mapa: 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>