Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj
Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Pre členov

Zabudli ste heslo?

Pechotný zrub B-S-15 Ostrov

40-6 B-S 15 Známi ako Ostrov sa jedná o obojstranný jednokrídlový pechotný zrub. V tomto prípade bolo nahradené kopulou s ťažkým guľometom vz. 37 pravé krídlo. Objekt má zvláštnosť, že je len jednopodlažný, lebo sa nachádza úplne na brehu Dunaja. V ľavom krídle sa nachádza pancierový zvon s ľahkým guľometom a strieľňa zbrane 4cm kanón vz. 36 s výstrelom na rieku.Ďalej je zrub vybavený dvoma zbraňami N na ochranu vchodu a strieľne hlavné protitankového kanónu. BS -15 bol pravidelne zaplavovaný Dunajom, o ktorý nemala armáda záujem. Vďaka tomu tu zostala zachovaná pôvodná strieľňa zbrane L1 na 85mm kanón bol do objektu osadený v druhom štvrťroku 1960, zruby však neboli nijako viac vybavené.” Zostala tam osadena povodna strielna na 4,7 cm kanon vz. 36 a preto tam ani nemohol byt osadeny neskorsi kanon kalibru 8,5 cm

B-S 15 postavila firma Ing.Rudolfa Friča z Bratislavy v období 16.2-21.2.1937

Objem betónu je 757m3

Posádku tvorilo 20 vojakov

Vyzbroj : 4cm kanon vz. 36  s ťažkým guľometom v pancierovom zvone sa nachádzali ťažké guľomety  vz.37 solo

Do roku 1993 sa nachádzali v okolí B-S 15 vojenské delá a obrnený transportér

 

 

 

9 komentárovPechotný zrub B-S-15 Ostrov

 • Ano, do roku 1993 tam bolo sukromne vojenske muzeum – osobne si ho pamatam. Pred samotnym bunkrom bolo mnozstvo vojenskej techniky a aj bunker samotny bol “ozdobeny” pieskovymi vrecami a nejakym dalsim vojenskym vybavenim. Niekedy okolo roku 1993 to vsak vdaka “podpore” nasho statu skrachovalo.

  Tento bunker ma aj tu zvlastnost, ze bol pri nom sam Fuhrer. V jednej knihe, ktorej nazov si uz bohuzial nepamatam som videl aj fotografiu na ktorej je Hitler odfoteny priamo pri bunkri ako hladi na Dunaj.

 • Peterko

  Jaro neviem odkiaľ máš takéto info ale čo máme my tak z historického ústavu

 • Jano

  Reagujem na “Neruda”.
  Žiadne súkromné vojenské múzeum tam pred rokom 1993 ani po roku 1993 nebolo. Čo je veľká škoda, mohol žiť človek, ktorý ho chcel založiť. Áno, bola tam vojenská technika, vrecia s pieskom, zákopy vystužené drevom a pod. Ale vďaka byrokracii to zlyhalo. Dosť bolo o tom napísané. Teraz je to kus rozkradnutej histórie.

 • Michal

  Pekné spomienky no skončilo to bohužiaľ takto. Večná spomienka na Ota veľkého vizionára

 • lukynooo

  neviete mi poslat niekto gps alebo vysvetlit ako sa tam dostanem :-) dakujeeeem.

 • Alex

  V ľavej streleckej miestnosti som v podlahe pod strielnou chraniacou vchod našiel asi 100×70 cm otvor, prekryty poklopom o hlbke dobrych 150cm, zaplaveny vodou, na dne bahno. Nevie niekto o co mohlo ist? Je to prielez do nizsich zaplavenych priestorov, skladovy priestor, alebo co vlastne slo? Dakujem za odpoved

 • Peter

  Zdravím priaznivcov a nadšencov, nedá mi nereagovať, ale tento bunker má podzemie, mám skoro 40 rokov a v Petržalke bývam od roku 1980 a viem, že s mojim otcom sme chodili na výlety po vtedy prístupných bunkroch, tie ktoré boli v hraničnom pásme boli samozrejme neprístupné, ale ako dieťa si pamätám, že tento bunker mal podzemie a bol zaplavený tak, že v podzemí ostávalo asi len 1 m svetlej výšky od stropu vzhľadom na naplaveniny.
  Pri každom vyliatí Dunaja to bolo vždy horšie a horšie, až nakoniec bol bunker úplne zanesený nánosmi blata a kamenia. Podrobnosti si nepamätám, neviem aký bol uvedený priestor veľký, ale určite tam je.
  Bolo by dobré, keby niekto túto záhadu rozlúskol.
  S pozdravom.

 • V

  Ako je to s tymi bunkrami teraz? Po obvode maju vykopane jamy, do ktorych padaju zvierata a chceli by sme ich zasypat. Je to mozne?

Napíšte komentár

  

  

  

Môžete použiť tieto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>