Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Pre členov

Zabudli ste heslo?

Kryt civilnej obrany Kablo Bratislava

imgp6420 Jedného dňa sme sa dostali do bývalého krytu civilnej obrany, ktorý sa nachádzal pod administratívnou budovou fabriky Kablo, ktorá v minulosti stála na území komplexu Twincity. Podarilo sa nám ho zdokumentovať tesne pred nástupom búracích bagrov.

V čase našej návštevy bola už malá časť objektu zbúraná a neprístupná, väčšia časť nás ale privítala v pôvodnej kráse z roku 1962, kedy bol objekt krytu vystavaný.

História podniku Kablo siaha až do roku 1895, kedy bola v Budapešti založená továreň na káble zo sídlom v Bratislave. Továreň s tridsiatimi robotníkmi v malej dielni sa rozrástla do roku 1905 na plochu 15 tisíc štvorcových metrov. Továreň prežila obe svetové vojny a po znárodnení roku 1946 bola začlenená do systému československého káblového priemyslu, čo sa veľmi hodilo, pretože firma vyrábala všetky druhy káblov a výrobkov z kaučuku. V roku 1990 sa závod osamostatnil a v roku 1992 bol odkúpený rakúskou kábelovňou, dcérskou spoločnosťou koncernu Siemens. Podľa záznamov, ktoré sa nám v objekte podarilo nájsť bol tento postavený a uvedený do pohotovosti v roku 1962 odkedy boli v objekte realizované pravidelné udržiavacie práce. Každý týždeň bola vykonaná v rámci výmeny ovzdušia v objekte krátka skúška vzduchotechniky v obvyklom trvaní dve hodiny. Vzduchotechnika v objekte bola kontrolovaná pravidelne každé tri mesiace revíznym technikom.

Koncom roka 1984 bol v kryte inštalovaný záložný zdroj elektriny, následne začiatkom roku 1985 aj núdzové osvetlenie, ktoré by kryt osvetľovalo v prípade výpadku hlavného osvetlenia. V roku 1987 bol v objekte dokonca inštalovaný rádio maják. Rádio maják je zariadenie, ktoré vysiela signál zachytiteľný rádioamatérskymi stanicami, podľa ktorého je možné určiť jeho polohu. V prípade bombardovania objektu by toto bola jedna z kľúčových možností, ako by ukrytých zamestnancov mohli záchrancovia nájsť.

Posledný záznam z minulého tisícročia je z roku 1993, kedy došlo k zaplaveniu objektu z dôvodu havárie ústredného kúrenia. Záznam o jeho oprave chýba. Ďalší záznam je až z roku 2000, ktorý však hovorí o vlhkosti až 84% (len pre prirovnanie v našej Dúbravskej kaverne je vlhkosť až 90% a keď tam zabudneme papierový zošit, o týždeň je už prevlhnutý a nepoužiteľný). Posledný záznam v knihe je s dátumom 21.9.2001.

Pri prehliadke sa nám až slza tisla do očí, keď sme si uvedomili, že už onedlho sa do objektu zahryznú bagre a nezostáva nám nič iné, než pridať zápis s dátumom z roku 2015 a s textom „Kryt nefunkčný“, vybavenie odvezené, elektroinštalácia vytrhaná, objekt stavebne narušený. Veď posúďte z fotografií…

 

 

Zdroje:

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/vystavba/kablovka-zmizne-z-povrchu-zemskeho.html?page_id=52500

Texty a fotografie spracoval Lukáš Vladovič

Napíšte komentár

  

  

  

Môžete použiť tieto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>