Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

10-Z

Po splnení všetkých podmienok sa nám podarilo devätnásteho septembra navštíviť najutajovanejší Brnenský kryt  dôb komunizmu pre kľúčových pracovníkov mesta a kraja, rozumej horných desať a obsluha. Kryt nás už pri vchode ohúril svojou rozlohou a zachovalosťou. Nepredbiehajme ale a povedzme si čo muselo predchádzať tomu, aby sme ráno pred desiatou hodinou stáli na Husovej ulici 12.

História krytu sa začala písať v dobe druhej svetovej vojny. Presný začiatok výstavby sa ale asi už nepodarí zistiť keďže všetky písomnosti boli zničené. Čo ale vieme povedať na istotu je, že koncom roku 1943 už prebiehali odstreľovanie práce v geologicky náročnom skalnatom teréne. V roku 1944 v dobe prvého veľkého spojeneckého náletu na Brno bol Nemeckým a možno aj českým občanom mesta Brna, nemeckej protileteckej polícii a zložkám Wehrmachtu k dispozícii ešte nie celkom dokončený kryt. V rokoch 1946 až 1948 kryt v skale pod Špilbergom slúžil ako úspešný veľkoobchod s vínom, ktorí starí Brňáci poznali pod menom Lowy a Šmíd. Zásoboval moravskými, maďarskými a francuszkymi vínami nielen Brno ale aj okolité hotely. Tento bol majiteľom už dva dni po prevzatí moci komunistickou stranou vo februári 1948 znárodnený a v jeho pôvodných priestoroch sa rozhodli postaviť atómový kryt odolný voči zbraniam hromadného ničenia. Tento bol dobudovaný v roku 1959 a bol určený až pre 500 osôb dôležitých pre chod mesta a kraja, ktorý v ňom mohli pobudnúť tri dni. Objekt bol uvedený do prevádzky v roku 1959 pod označením 10-Z a s výnimkou cvičení nebol nikdy využitý na svoj účel.

Ako že sme sa dostali do tohto objektu? Od januára 2015 pripravuje sprístupnenie objektu 10-Z obecně prospěšná společnosť Americký fond. Jej hlavným cieľom je z dôvodne vojenského objektu vybudovať múzeum a sprístupniť ho verejnosti. Objekt 10-Z je ale stále súčasťou integrovaného záchranného systému Juhomoravského kraja, čiže zároveň musí spĺňať kritériá pri prípadnom krízovom využití za udržiavania pôvodnej technológie.

Čo urobiť ak chcem tiež navštíviť kryt 10-Z? Ak je nás viac je potrebné splniť nasledovné podmienky:

  • Rozdeliť sa do skupín po maximálne deväť účastníkov, viac sa na jednu prehliadku nedostane.
  • Kontaktovať Správcu na www.10-Z.cz a dohodnúť časy prehliadok jednotlivých skupín
  • Zaplatiť vstupné 7€ na osobu dopredu na účet (bez poplatku za medzinárodnú platbu).
  • Byť na prehliadke presne načas

Jednotlivec prípadne dvojica sa pridá k už vypísanému termínu, ktorý nájde na stránke Turistického informačného centra mesta Brna.

Prehliadka je vedená vždy odborníkom, na slovo vzatým, ktorý vie odpovedať aj na všetečné otázky. Poďme ale bližšie k tomu, čo nás čakalo vo vnútri krytu. Pre prehliadku sme zvolili zážitkový mód kedy sme celý kryt osvetľovali len prinesenými čelovkami a čakali čo sa na nás z tmy vynorí. Preskúmali sme šesť stovák metrov podzemných chodieb, šesdesiatpäť miestností o rozlohe 1500 metrov štvorcových. Dostali sme sa až sto dvadsaťšesť metrov pod Špilberg, kde sme objavili vodnú nádrž o objeme päťdesiat kubíkov.

Poďme ale pekne po poriadku.

Keďže v objekte je trvalá teplota štrnásť stupňov Celzia dostali sme možnosť zapožičať si na prehliadku vojenský kabát. Potom nám už nič nestálo v ceste do podzemia.

Prvou navštívenou miestnosťou sa stala strojovňa objektu v ktorej kraľuje 60 kilowattový dvanásť valcový dieselový motor z roku 1958 označený známym škodováckym šípom. Na starosti má výrobu elektriny pre vzduchotechniku, telefónne ústredne a osvetlenie v prípade výpadku dodávky z vonku. Teplo z jeho chodu môže byť využívané aj na vykurovanie krytu.

Pokračujeme ďalej cez elektrorozvodňu z ktorej vidíme len ochranný kryt až do filtrovne, kde si z dôvodu ochrany technológie pripadáme ako vtáky v klietke. Predsa len netreba zabúdať že kryt je ešte stále zaradený ako aktívny a v prípade potreby je ho nutné do 72 hodín vypratať a musí byť funkčný. Za jeho funkčného stavu je práve v tejto miestnosti vzduch nasávaný z vonku zbavovaný prípadnej radiácie alebo iných chemických nežiaducich prvkov. Na tento účel slúžia samozrejme filtre spoločne s čerpadlami, ktoré zabezpečujú aj pretlak v objekte, aby nedošlo k vniknutiu vzduchu inak než cez filtre. Vzduchotechniku je tiež možné prepnúť na cirkuláciu vzduchu v rámci objektu a pridávať doň kyslík z kyslíkových fliaš a odoberať produkt dýchania – oxid uhličitý. Vo filtrovni sa tiež nachádza aj ovládanie kúrenia celého objektu, ktoré sa ale aktuálne nevyužíva z dôvodu že pri meracích hodinách elektriny nie je veľmi účinné, keďže tie v čase vykurovania je možné použiť ako ventilátor.

Po odchode z filtrovne sme nahliadli do zrekonštruovaných funkčných spŕch a pokračovali do kancelárií velenia, Ktoré sú vybavené sledovacím systémom z kancelárie veliteľa – oknami. Z veliteľskej kancelárie je vidieť do každej z piatich kancelárií cez systém okien. Číže každý mal svoj pracovný klud a veliteľ mohol dohliadať na všetkých. Veliteľská kancelária zároveň ukončuje  tretiu najkratšiu Štôlu, ktorou sme vošli do podzemia, spojovacou chodbou prechádzame do najdlhšej prostrednej Štôly, kde ako správny bunkristi zamierime hlbšie do podzemia a mysliac na svoju vlastnú bezpečnosť podrobujeme podrobnej prehliadke a vyskúšaniu aj núdzový východ na Špilberg, ktorého výlez vybavený rebríkom je strážený z vonkajšej strany psom na súkromnom pozemku a druhá vetva zakončená schodiskom je zabezpečená voči neoprávnenému vniknutiu  ťažkým železným poklopom.

Po návrate do hlbín zeme hodnotíme že ubytovacia časť objektu vybavená poschodovými posteľami a dobovým nábytkom vrátane rozhlasových prijímačov stále čaká na svojich obyvateľov a než sa dostaneme k vodnej nádrži na konci chodby padne návrh usporiadať tu najbližšie valné zhromaždenie nášho občianskeho združenia.

Ubikácie pokračujú až na koniec sto dvadsaťšesť metrov dlhej chodby na ktorej konci nachádzame otvorené dvere z ktorých trčí drevené schodisko vedúce k okraju päťdesiat kubíkovej nádrže na vodu, aj keď niektorí by si to pomýlili s podzemným velnes. Pokračujeme ďalšími ubytovacími priestormi naspäť treťou Štôlou, z ktorej ďalšou spojovacou chodbou sa vraciame do prostrednej chodby a stojíme pred nemocničným krídlom zvaným maródka, vybaveným dobovým zariadením značky Chirana.

Ďalšia miestnosť bola denne využívaná až do devädesiatých rokov. Sídlila tu kolíková ústredňa kde spojovateľky prepájali manuálne hovory už od roku 1959. Zariadenie ústredne z tridsiatych rokov sa vyznačovalo svojou nezničiteľnosťou a vyrábala ho Firma ETA Hlinsko.

Hneď vedľa sa nachádza technické zázemie ústredne kde bolo dovedených až osemsto liniek každá reprezentovaná párom vodičov, ktoré mali zabezpečiť spojenie po celom Československu. Bohužiaľ aktuálne už nies u funkčné a bol pre správcu dosť tvrdý oriešok oživiť aspoň jednu aby mohol zaviesť v objekte internet wifi. Ďalšou dôležitou dnes už nevyužitou miestnosťou pre telefónnu ústredňu bola baterkáreň, ktorá mala zásobovať elektrinou ústredňu do naštartovania záložného agregátu.

Poslednou technologickou miestnosťou, ktorá je ešte v rekonštrukcii je štúdiou káblového rozhlasu, odkiaľ sa dalo vstupovať do vysielania rádia v objekte, meste ale aj kraji.

Na našu návštevu sa tešila ešte prednášková miestnosť kde sme sa mohli vyfotiť z dobovými rekvizitami pochutnať si na originálnom pive podávanom z bývalej prepravky krvných konzerv. Prehliadku sme ukončili tam, kde sa kedysi do objektu vchádzalo – v dekontaminačnej časti, osadenej sprchami, ktoré niektorým pripomínali sprchy s koncentračných táborov.

Fotogaléria:

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>