Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Walim

Počas druhej svetovej vojny sa v Sovích horách (Eulengebirge) a v tesnej blízkosti zámku Ksiaž začali banské a stavebné práce v nebývalom rozsahu. Stavali sa komplexy Rzeczka, Jugowice Górne – Jawornik, Wlodarz, Osówka, Soboń, Sokolec – Gontowa, Ksiaž. Písal sa rok 1943, aj keď práce na projektoch mohli začať už v tridsiatych rokoch. Generálnym dodávateľom stavieb bola za týmto účelom vytvorená firma Schlesische Industriegemeinschaft AG. Pracovnú silu tvorili väzni, pre ktorých boli vytvorené štyri pracovné tábory.
Od apríla 1944 prevzala dohľad nad projektom organizácia Todt. Pracovnú silu poskytoval Gross-Rosen koncentračný tábor Rogoznice. Na účely výstavby v Sovích horách a Ksiaž vytvorila pracovný tábor (Arbeitslager) s názvom Riese, ktorý bol odnož Gross-Rosen.
Vďaka inšpekcii Luftwaffe vykonanej poľným maršálom Erhardom Milchom bolo zistené pridelenie príliš malého množstva cementu na stavbu, ktorá pohltí 28 tisíc ton betónu a ocele. Albert Speer, od roku 1942 nacistický minister vyzbrojovania informoval Hitlera 20.06.1944 že stavba zamestnáva asi 28 tisíc pracovníkov. Komplexy sa nachádzajú do 5 kilometrov od Wlodarz. V horských svahoch boli vyrazené tunely banským razením, trosky transportované za týmto účelom vybudovanou úzkorozchodnou železnicou. Územie v okolí komplexov slúžilo na rôzne účely táborov, dielní a skladov.
Projekt Riese nebol do konca vojny dokončený Stupeň ničenia komplexov po roku 1945 a nedostatok projektovej dokumentácie neumožňuje jasne určiť účel jednotlivých objektov, najpravdepodobnejšie sa však jednalo o podzemné továrne a veliteľstvá.
Podzemná turistická trasa v komplexe Reczka je pozostatkom jedného z najtajomnejších ťažobných a stavebných projektov realizovaných počas druhej svetovej vojny. Komplex sa nachádza na východnej strane hory Ostrej medzi Walimom a Reczkou. Vo vnútri je konštantná teplota 5 – 7 stupňov. Podzemná časť komplexu sa skladá z troch pararelne vedených tunelov vzdialených od seba 50 metrov. Pre svoju výšku boli razené dvoj úrovňovým systémom, kedy sú nad sebou vyrazené dve súbežné štôlne a následne sa prerazí podlaha vyššej a tým vznikne jeden veľký priestor. Tento priestor mal s časti vyplniť železobetónový kryt.
Celková dĺžka podzemných chodieb je asi 500 metrov. V komplexe sa nachádza strážnica, kde sú vystavené dobové exponáty a informačné tabule o všetkých objektoch projektu Riese. V ostatných ešte nedokončených priestoroch je inštalovaná audiovizuálna expozícia simulácie poplachu a výstavby krytu. Impozantná je najmä druhá technická komora s výškou šesť metrov a dĺžkou 32 metrov.
Špecifická klíma objektu z neho robí ideálne zimovisko netopierov.
Nadzemná časť objektu je nedostavaná. Viditeľné sú najmä stopy úzkorozchodnej železnice, ktorá vyvážala suť.
Obnova vojenského komplexu Rieczka začala 30.06.1993, za finančnej pomoci obce Walim, krajského úradu kultúry, športu a cestovného ruchu Walbrzych. Slávnostné otvorenie“Podziemne Fabryki Walimia“ (Podzemnej továrne Walim) sa konalo 23.01.1995. Expozíciu prevádzkuje ministerstvo cestovného ruchu.

Fotogaléria

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>