Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Dobrošov

Nedokončenú pevnosť Dobrošov nájdeme na kopci nad dedinou Dobrošov u Náchoda. Výstavba objektu začala v septembri roku 1937 a po dokončení mala obsahovať dva pechotné zruby, dva delostrelecké zruby, delostrelecká otočná veža, mínometná otočná veža a vchodový objekt. Svojimi pechotnými húfnicami mala zabezpečovať náchodskú kotlinu a podporovať izolované delostrelecké zruby vo svahoch nad Bělovsí. Dostrel bol až za Hronov a Červený kostelec. Paľba sa mala prekrývať s paľbou pevnosti Jírova hora a Skutina. Dostrel delostreleckej otočnej veže by zasahoval hlboko na územie nepriateľa.
Do konca septembra 1938 bola vyrazená celá podzemná galéria v celkovej dĺžke 1750m. Boli vyrazené všetky podzemné sály skladov a obytné priestory. Polovica z nich bola aj vybetónovaná. Boli vyhĺbené šachty do podzemia na miestach, kde mali stáť povrchové objekty a taktiež aj odvodňovacia štôlňa .
Na povrchu sa týčili pechotné zruby Mustek a Jeřáb a delostrelecký zrub Zelený, ktorý sa zároveň pýši titulom posledného zrubu vybudovaného v rámci československých pevností. Jeho betonáž bola ukončená 28.9.1938. Bohužiaľ ani jeden z objektov nemal osadené zvony a ani povrchové terénne úpravy. Z celej pevnosti bol bojaschopný len zrub Jeřáb, ktorý disponoval v dobe mobilizácie aj posádkou. Vchodový objekt mal byť vystavaný vo svahu, k jeho výstavbe ale nedošlo a do pevnosti sa vchádzalo cez provizórnu mrežu pri ústí štôlne.
V období okupácie boli na Dobrošove ako aj na ostatných pevnostiach vykonávané skúšky nemeckých zbraní. Najviac poškodený je zrub Mustek, ktorý vydržal ostreľovanie nemeckou tajnou zbraňou Rochling. Pri testovaní tejto zbrane bolo dokonca vysťahované obyvateľstvo obce Dobrošov a osady Polsko, aby obyvateľstvo nebolo zranené odlietajúcim betónom. Po dvoch dňoch ostreľovania boli ale delostrelci radi, že sa im na najtenšej stene podarilo preraziť dieru, cez ktorú sa strela dostala dovnútra a poškodila interiér. Je nevyhnutné však dodať že strela mala byť použitá úplne iných spôsobom, ako na Dobrošove. Jedna zo striel dodnes zdobí stenu zrubu Mustek.
Nevystavané objekty delostreleckého zrubu Amerika a otočnej veže Maliňák je možné dodnes odhaliť podľa terénnych úprav. Podzemie pevnosti je na viacerých miestach z dôvodu nedokončenej betonáže zavalené vrátane vchodovej štôlne. Do pevnosti sa teraz vchádza delostreleckým zrubom Zelený. Sprístupnených je asi 400 metrov podzemných chodieb a v dňoch štátnych sviatkov je prístupný aj pechotný zrub Jeřáb.

zdroj stránka múzea.

Expedícia bunkrológov:

fotogaléria

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>