V dobe druhej svetovej vojny bola Kamenná gora jedným z centier Nemeckého technologického vzdušného priemyslu. V areáli bývalej textilnej továrne sídlila okrem iných aj projektová firma Arado, ktorá skonštruovala najslávnejšie tryskové lietadlo druhej svetovej Arado 234 Lightning a navrhla krídla Arado 555. Ak chceme poznať podrobnosti, musíme sa vrátiť v čase do roku 1943. Čo sa má nachádzať v podzemných komplexoch? Prečo sú pod takým prísnym dohľadom Nemeckých stráží? V auguste a októbri 1943 spojenci bombardovali Schweinfurt nad Mohanom. Bolo to malé mestečko zo šesťdesiat tisíc obyvateľmi, jeho úloha a význam pre Tretiu ríšu bol ale oveľa väčší, pretože v mestečku sa nachádzala továreň na ložiská.
Ložiská sú základné stavebné prvky pre výrobu lietadiel, vozidiel a lodí, preto bola táto továreň strategickým bodom. Toto si uvedomovali aj spojenci, preto továreň čelila intenzívnemu ostreľovaniu. Napriek tomu sa ale spojencom nepodarilo dosiahnuť uzavretie továrne, dokonca ani zníženie produkcie na polovicu. Výsledok bol, že sa Nemecko rozhodlo továreň rozdeliť na niekoľko menších a tie umiestniť do bezpečia, ktoré sa nachádzalo práve v Dolnom Slasku. Rozhodnutie ministerstva letectva sa datuje zo dňa 18.05.1944. Kamenná hora bola vybraná, pretože spĺňala požiadavky na bezpečnosť, inými slovami, bola mimo dosahu spojeneckého letectva. Ak by aj v budúcnosti sa do dosahu letectva dostala, bola umiestnená pod zem.
V tej dobe bola už väčšina miestnej továrenskej výroby tiež zameraná na vojenskú produkciu. Závod J. Rinkel A.G. na konci roku 1943 začína pracovať na novom dizajne zbraní s dlhým doletom. Výroba tohto zariadenia pod názvom Arad sa tiež presunula do podzemia. Vzniká otázka, prečo sa všetky práce vykonávajú pod zemou?
Prečo boli stavané úkryty, keď nebol predpoklad dosahu spojeneckých síl? Prečo mali takú veľkú kapacitu, keď mesto nepotrebovalo ukryť až taký veľký počet ľudí? Na tieto a ďalšie otázky ešte nepoznáme odpoveď…
fotogaléria:
Leave a Reply