Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Záložné VS ČSLA – objekt S-5 DINAR, Výpustek (CZE)

Jaskyňa Výpustek sa nachádza v údolí Křtinského potoka medzi krstiny a Adamov. Okolie jaskyne bolo donedávna prísne stráženým vojenským priestorom.
Jaskyňa bola známa už od nepamäti, osídlená bola už pred 15 000 rokmi. Prvé správy o jaskyni pochádzajú z roku 1608, kedy bola jaskyňa popisovaná ako Dračia jaskyňa neďaleko krstiny. Jaskyňa bola podrobné mapovanie a preskúmaná v devätnástom storočí Hugo Františkom Salma a neskôr Karlom Absalomom, dĺžka známych chodieb dosahuje okolo dvoch kilometrov. Na začiatku dvadsiateho storočia sa v jaskyni ťažili fosfáty, pričom došlo k zničeniu väčšiny možných archeologických nálezov (bolo zachránených šesť kostier jaskynných medveďov a tiež jedna kompletná kostra leva jaskynného, ​​ktoré sú vystavené v múzeách v Brne a vo Viedni).
Pred druhou svetovou vojnou, od roku 1936, armáda prvej republiky jaskyni násilným spôsobom upravila av jaskynných chodbách pod prístrešky skladovala muníciu (od roku 1938), ktorú si po obsadení republiky 15. marca 1939 odviezla nemecká armáda nevedno kam. Nemecká armáda sa do jaskyne vrátila v roku 1943 a vybudovala tu (podobne ako v susednej Býčí skale a iných jaskyniach Moravského krasu) podzemné továreň, kde sa vyrábali časti leteckých motorov. Vyrábala sa tu palivové vstrekovacie čerpadlá pre letecké motory Daimler-Benz triedy DB 601-605. Táto továreň mala krycie označenie dinárov. V továrni pracovalo 1200 totálne nasadených slovenských občanov. Pracovali v nepretržitej prevádzke, dve smeny po 12 hodinách, v jednej smene 600 pracovníkov. Nemci jaskyni opustili okolo 12. apríla 1945, keď predtým stroje v podzemnej továrni zničili výbušninami a požiarom. Jaskyňa potom zostala opustená, zdevastovaná a viacmenej voľne prístupná.
V roku 1961 do jaskyne prišla v poradí tretia armáda, tentoraz československá ľudová. Táto v jednej z jaskynných chodieb postupne vybudovala obrie protiatómovom kryt, kde sídlilo záložné vojenské veliteľstvo pre oblasť južnej Moravy s kapacitou pre 250 dôstojníkov. Slúžil tu vojenský útvar 9031 Křtiny. Prísne utajovaný objekt bol opustený armádou k 31. decembri 2001, od tej doby bola jaskyňa nepravidelne prístupná pri troch dňoch otvorených dverí.
Koncom roka 2006 bola odovzdaná Správe jaskýň Slovenskej republiky. V roku 2007 prebehla výstavba parkoviska, úpravy areálu a rekonštrukcia prevádzkovej budovy. Jaskyňa sa stala piatou verejnosti bežne prístupnú jaskýň Moravského krasu, pre verejnosť sa otvorila do skúšobnej prevádzky od 26. októbra do 31. decembra 2007. V januári a februári 2008 bolo opäť zatvorené z dôvodu dokončenia prác, do plnej prevádzky svoje prvé sezóny potom jaskyne vstúpila 1. marca 2008. Slávnostné otvorenie prebehlo 10. marca 2008.
Na kompletne bezbariérové ​​prehliadkovej trase dlhej približne 600 metrov si návštevníci počas cca 75 minút môžu prezrieť vstavanie veliteľského vojenského stanovišťa a vlastné jaskynné chodby výpustky, približne v podobe, ako je opustila nemecká armáda v roku 1945, a to vrátane zvyškov podzemnej kotolne. Po úpravách prehliadkovej trasy v decembri 2008 a 2009, a po odstránení zazdívek z ústia prírodných chodieb pochádzajúcich z obdobia budovania nemeckej továrne, sa objavila mnohé kvapľová výzdoba a otvorili sa priepasti smerujúce k spodnému patru jaskyne.
V roku 2010 bola v niektorých priestoroch jaskyne vytvorená expozícia s názvom Využívanie jaskýň človekom – Výpustek, jaskyne starých rituálov. Návštevníci sa u Diorama a panelov od sprievodcov dozvie informácie o 15 000 rokoch využívania jaskýň človekom a okrem iného uvidia aj verné modely jaskynného medveďa a leva v životnej veľkosti. Jaskyňa Výpustek je spolu s jaskyňou Punkevná a Bozkovskými dolomitovým jaskyňami otvorená celoročne, vrátane zimných mesiacov.
V jaskyni sa v priebehu roka konajú mnohé podujatia – v spolupráci s ochotnickým združením krovu (křtinský ochotnícke výkvet) sú to o prázdninách kostýmované scénky z histórie jaskyne „Oživená história“ a pre deti v júni „Rozprávková jaskyne“ av decembri „Diabolský podvečer aneb príďte s deťmi tam, kde sú čerti doma! “ Vďaka dobrej akustike sa v jaskyni konajú napríklad aj koncerty, ako bol (av ďalších rokoch aj bude) festival „Didgeridoo v jaskyni“ či multimediálne show „Zvuková jaskyne“

 

 

 

 

 

 

zdroj :Wikipedia

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>