Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Kahan III, Náchod (CZE)

Zastrčený bunker nad Náchodom mal slúžiť pri prípadnom napadnutí Československa jadrovými zbraňami. Až do 90. rokov o ňom takmer niktonevedel. Dokonca aj rad miestnych sa domnievala, že „ten objekt v lese“ je len nejaká vodáreň. N-71 „V sedle“, zvaný Kahan III, bol jedným z najprísnejšie utajovaných bunkrov v Čechách

História okolí objektu N-71 „V sedle“
Obec Dobrošov leží necelé 2 km od hranice s Poľskom, kladskej územia na poľskej strane však patrilo pred II. svetovou vojnou Nemecku. Ako sa vyvíjala politická situácia v Nemecku pred II. svetovou vojnou je dobre známe. V januári 1933 nastúpil k moci Adolf Hitler, požadoval revíziu Verssailské zmluvy, začal Nemecko prudko vyzbrojovať a uplatňovať nároky na pohraničné územia ČSR. Toto bol jeden z dôvodov, prečo naša vtedajšia vláda musela niečo podniknúť na obranu republiky. Rozhodla sa po vzore Francúzska a jej Maginotova línia vybudovať rozsiahle pohraničnej opevnenia. Hranice s Nemeckom merala pred II. svetovou vojnou okolo 1500k a bolo rozhodnuté opevniť ju po celej dĺžke. Najviac ohrozenou sa však javila severovýchodnej časť hranice, teda oblasť v úseku Bratislava – Krkonoše. V tejto oblasti sa tiež od roku 1938 začali budovať najťažšie objekty, hlavnú líniu opevnenia tvorili samostatné pechotnej zruby a strategicky dôležité miesta bola ešte zosilnená tvrze. Do uvedenej oblasti patrí aj Náchodsko so svojou nedokončenou „pevnosťou“ Dobrošov.

Stručná história objektu N-71 „V sedle“ (Kahan III)
Pechotnej zrub bol k výstavbe zadaný spolu s ďalšími objektmi 18. mája 1937 ako 3. / V.stavebné podušiek ZSV V Náchod. Prvým pracovným dňom na podušiek bol 28. jún 1937, lehota na vykonanie stavby bola stanovená na 250 dní. Podušiek budovala bratislavská stavebná firma Ing. Rudolf Frič. Celková súťažných čiastka za 10 objektov podušiek predstavovala 10 893 987, 95Kč. Do septembra 1938 sa podarilo stavebne úplne dokončiť všetky objekty tohto podušiek, väčšina bola tiež plne vyzbrojená a vybavená. Chýbala však napr polovica dieselagregátom, tri pancierové zvony / kopule, pracovalo sa na prekážkovom systému a technických detailoch.

Základné taktické a technické parametre
Pechotnej zrub N – S 71 „V sedle“ je obojstranný dvojkrídlové objekt, ktorý bol vybetónovanie v dňoch 4. – 11. apríla 1938 a jeho kubatúra železobetónu je 1895m3. Výzbroj tvorili dva protitankové kanóny spriahnuté s ťažkými guľometmi (osadený iba v ľavom krídle – do pravej kasematy sa už do septembra 1938 kanón vz. 36 nedostal), dve dvojičky ťažkých guľometov a šesť ľahkých guľometov. Dva pancierové pechotnej zvony boli osadené. Posádku tvorilo 35 vojakov. Počas okupácie prišiel objekt o svoje pancierové zvony, strieľne protitankových kanónov a dvojčiat ťažkých guľometov.

Moderná história objektu Kahan III
Začiatkom roku 1986 sa tu začalo s rozsiahlejšie prestavbou na protiatómovom úkryt, ktorý mal zabezpečiť zálohu náhradného zdroja elektrickej energie využitú k telekomunikačným a spojovacím účely pre vedenie vojny – výskum armády, vnútra a potreby ŠtB. Tento prísne tajný projekt financovaný Federálnym ministerstvom vnútra nesie krycí názov Kahan etapa III (súčasť kahana I-II tvrz Hanička). Spolu s týmto objektom (N-71) boli využité ďalšie dva tzv zruby z predvojnového systému opevnenia (70a-70b), ktoré sa nachádzajú už z 300 m smerom na východ. Tie mali slúžiť už ako „rozvodne“ a zázemie hlavného vedenia kahana III pre jednotlivé vysielače-prevádzačov blízkeho okolia. Koncom roka 1991 padlo rozhodnutie o dočasnom prerušení všetkých prác akcie Kahan III. Nikdy však už na dokončenie nedošlo. V okolí tohto areálu je dodnes po povrchu rozmiestnené veľa oceľových biotopov, okolo ktorých sú do elipsy pripevnená kotviace oká pre ďalšie drobnejšie stožiare. Ani do objektov už sa nestihli nainštalovať konkrétne elektronické a technické prvky. Od konca roku 1991 až do roku 2003 tu panovalo „bezvládia“ a ako už to u nás v Čechách chodí, tak nielen miestne obyvateľstvo rozobral čo sa hodilo (svetla, zásuvky, vypínače, čerpadlá, káble, atď).

 

Zdroj :http://kahan3.wz.cz/

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>