Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Kryt civilnej obrany Kablo Bratislava

Jedného dňa sme sa dostali do bývalého krytu civilnej obrany, ktorý sa nachádzal pod administratívnou budovou fabriky Kablo, ktorá v minulosti stála na území komplexu Twincity. Podarilo sa nám ho zdokumentovať tesne pred nástupom búracích bagrov.

V čase našej návštevy bola už malá časť objektu zbúraná a neprístupná, väčšia časť nás ale privítala v pôvodnej kráse z roku 1962, kedy bol objekt krytu vystavaný.

História podniku Kablo siaha až do roku 1895, kedy bola v Budapešti založená továreň na káble zo sídlom v Bratislave. Továreň s tridsiatimi robotníkmi v malej dielni sa rozrástla do roku 1905 na plochu 15 tisíc štvorcových metrov. Továreň prežila obe svetové vojny a po znárodnení roku 1946 bola začlenená do systému československého káblového priemyslu, čo sa veľmi hodilo, pretože firma vyrábala všetky druhy káblov a výrobkov z kaučuku. V roku 1990 sa závod osamostatnil a v roku 1992 bol odkúpený rakúskou kábelovňou, dcérskou spoločnosťou koncernu Siemens. Podľa záznamov, ktoré sa nám v objekte podarilo nájsť bol tento postavený a uvedený do pohotovosti v roku 1962 odkedy boli v objekte realizované pravidelné udržiavacie práce. Každý týždeň bola vykonaná v rámci výmeny ovzdušia v objekte krátka skúška vzduchotechniky v obvyklom trvaní dve hodiny. Vzduchotechnika v objekte bola kontrolovaná pravidelne každé tri mesiace revíznym technikom.

Koncom roka 1984 bol v kryte inštalovaný záložný zdroj elektriny, následne začiatkom roku 1985 aj núdzové osvetlenie, ktoré by kryt osvetľovalo v prípade výpadku hlavného osvetlenia. V roku 1987 bol v objekte dokonca inštalovaný rádio maják. Rádio maják je zariadenie, ktoré vysiela signál zachytiteľný rádioamatérskymi stanicami, podľa ktorého je možné určiť jeho polohu. V prípade bombardovania objektu by toto bola jedna z kľúčových možností, ako by ukrytých zamestnancov mohli záchrancovia nájsť.

Posledný záznam z minulého tisícročia je z roku 1993, kedy došlo k zaplaveniu objektu z dôvodu havárie ústredného kúrenia. Záznam o jeho oprave chýba. Ďalší záznam je až z roku 2000, ktorý však hovorí o vlhkosti až 84% (len pre prirovnanie v našej Dúbravskej kaverne je vlhkosť až 90% a keď tam zabudneme papierový zošit, o týždeň je už prevlhnutý a nepoužiteľný). Posledný záznam v knihe je s dátumom 21.9.2001.

Pri prehliadke sa nám až slza tisla do očí, keď sme si uvedomili, že už onedlho sa do objektu zahryznú bagre a nezostáva nám nič iné, než pridať zápis s dátumom z roku 2015 a s textom „Kryt nefunkčný“, vybavenie odvezené, elektroinštalácia vytrhaná, objekt stavebne narušený. Veď posúďte z fotografií…

 

 

Zdroje:

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/vystavba/kablovka-zmizne-z-povrchu-zemskeho.html?page_id=52500

Texty a fotografie spracoval Lukáš Vladovič

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>