Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Raketová základňa na Devínskej kobyle

Stará známa raketová základňa nachádzajúca sa na Devínskej kobyle bola tentoraz cieľom našej vychádzky. Objekty základne, ktoré sú v súčasnosti v dezolátnom stave sú stále bez problémov prístupné, hoci hlavná brána vyzerá byť zamknutá akoby sa sem nikto nemal dostať. Pri troche opatrnosti sa však dajú všetky objekty tohto komplexu v pohode preskúmať.

Túto základňu stavali v rokoch 1979 až 1983 ako protilietadlovú raketovú základňu. Pôsobila tu 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády, ktorej úlohou bola ochrana vzdušného priestoru nad Bratislavou. Výzbrojou základne bolo 16 protilietadlových rakiet typu S-125 M Neva, ktoré boli po štvoriciach ukryté vo veľkých železobetónových bunkroch. Na základni sa nachádzalo celkovo 20 objektov a celkovú posádku tvorilo 140 vojakov. Podľa niektorých neoverených informácií sa tu svojho času dokonca nachádzali aj rakety schopné niesť nukleárne hlavice. Či tu však tieto hlavice skutočne boli, sa dnes asi už nedozvieme.

Areál základne bol do roku 2000 ešte stále strážený, ale keďže už neplnil svoj účel bol neskôr vyhlásený za nadbytočný. Takže sa armáda rozhodla objekt predať.

Pre predstavu ako to tu dnes vyzerá Vám ponúkame zopár fotografii…

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>