Partneri – zľavy pre členov

Army shop ARMY ORIGINAL sa zaoberá internetovým predajom maskáčov a maskáčových doplnkov rôznych armád


armyshop, military, outdoor, airsoft, E-ARMY


Army shop a army výpredaj

Zľavy sú poskytované
na členský preukaz.

Pri on-line nákupoch uvádzajte
žiadosť o zľavu do poznámky
v objednávke spolu s Vaším
členským číslom.

Válečné múzeum Újezd

Válečné muzeum  Újezd pod Troskami

Kúzelné je už miesto, v ktorom sa nachádza múzeum. Obchod. Pôvodný dedinský obchod, ktorý rokmi zanikol, ale pohostinstvo, rozumejte krčma, ostala na svojom mieste. Tak „vchod vedľa vchodu“, sídlia v dokonalej symbióze.  Exponáty sú tu rozdelené do troch tematických skupín. Rok 1866 – vojna medzi Pruskom a Rakúskom o nadvládu nad nemecky hovoriacimi krajinami. Rozhodujúca bitka sa odohrala pri meste Jičín a vo východných Čechách sa na tento začiatok konca Rakúskej monarchie spomína na mnohých miestach.  1. svetová vojna, opäť veľmi významná udalosť z pohľadu tunajšieho regiónu. Mnoho Čechov a Moravanov po narukovaní do Rakúsko Uhorskej armády sa dočkalo bojového nasadenia na talianskom fronte.  Neskôr zasa činnosť v Československých légiách v Rusku.  Návštevníka zo Slovenska určite prekvapí s akou hrdosťou sa Česi hlásia k tejto časti našej histórie. 2. svetová vojna a letecká vojna v oblasti severovýchodu Čiech. Väčšina návštevníkov sem asi príde práve pre tieto exponáty. Z veľkej časti ide o veci, ktoré sa podarilo ľuďom pracujúcim pre múzeum nájsť  na základe výpovede pamätníkov oných čias.  Prezentujú časti lietadiel Henschel 177, Junkers Ju 88, Messerschmidt  Bf110, Dakota DC 3, Dornier  Do 17, Airacobra  P39. Nechýbajú ani pechotné zbrane a časti pásovej techniky. Nie je to múzeum s nablýskanými vitrínami a precízne spracovanými zbierkovými predmetmi. Je to niečo medzi „vetešníctvom“, stodolou a milou, amatérsky spracovanou expozíciou. A práve to kúzlo „všehochuti“ robí toto miesto neopakovateľným. Návšteva v každom prípade stojí za to.

Obyčajne sa však chodí do tejto oblasti k vôli návšteve hradu Trosky. Nie je samozrejme úplnou troskou, hoci ide o zrúcaninu. A to vcelku impozantnú. Postavený bol totiž v polovici 14. storočia na dvoch čadičových bralách. Dve veže, ktoré sú jeho dominantami, dostali mená Panna a Baba. Dedinka tesne pod hradom ponúka ešte jednu, dosť neobvyklú, zaujímavosť. Múzeum panenek a  medvídků.  Návštevu tohto múzea odporúčam výhradne silným povahám. Nie preto, že pohľad na bábiky a detské hračky by bol strašidelný. Ale hneď druhú miestnosť tvoria bábiky predstavujúce verné kópie novorodencov. Ešte aj to člověk prežije, ale vidieť akú „bábiku“ rozpitvanú maternicu s plodom, alebo novorodenca s Downovým syndrómom…  No je to muzeum, pre ľudí so silným žalúdkom.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>